Jaki program do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej Wybrać? Dlaczego wybrać Medfile - program do EDM firmy BioStat?

Dlaczego wybrać Medfile - program do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej Centrum Badawczo-Rozwojowego Biostat®

Jednym z wiodących rozwiązań IT dla sektora służby zdrowia jest program do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej Medfile® EDM .

Niemal 15 lat działalności na rynku medycznym i farmaceutycznym pozwolił nam na aktywną współpracę ze specjalistami, dzięki którym Medfile jest programem dopracowanym pod względem:

 • funkcjonalności w różnych dziedzinach medycyny,
 • działania małych gabinetów medycznych i dużych placówek posiadających kilka filii,
 • przez wzgląd na funkcjonalność i łatwość pracy.

Stały, dedykowany opiekun przypisany do klienta to dodatkowy atut. Można dzięki niemu skonsultować wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na pytania powstałe w trakcie pracy z programem.


Dostęp do kartoteki pacjentów i wszystkich funkcji programu

Istnieje stała możliwość „podejrzenia” co dzieje się w naszym gabinecie/placówce, za pomocą kilku kliknięć na stronie internetowej i dostępu do:

 • przejrzystego kalendarza, w którym widzimy aktualną liczbę zarejestrowanych pacjentów,
 • grafiku pracy pracowników służby medycznej,
 • karty pacjentów, sprawozdań z wystawionych rachunków i faktur.


Najważniejszym zaś zadaniem Medfile® EDM jest działanie w pełni zgodne z aktualnie obowiązującym prawem (RODO) i rozporządzeniami dotyczącymi współpracy z NFZ: platformą P1 i P2, systemem eWUŚ.

Jedną z najważniejszych funkcji, jaką umożliwia program do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej jest wystawianie e-Zwolnień (od grudnia 2018 r.), e-Recept (obowiązkowo od 8 stycznia 2020 r.), które przyspieszają codzienną pracę placówki medycznej, związaną wypełnianiem dokumentacji medycznej pacjentów. Papierowe dokumenty nie zapewniały płynnego przepływu informacji pomiędzy jednostkami sprawującymi opiekę nad zdrowiem pacjenta.

Dzięki e-Dokumentom możliwe będzie stworzenie centralnych rejestrów jednostek chorobowych, monitorowania skutecznych terapii, jak i usprawniania procesów opieki medycznej w Polsce.


Prosta realizacja usług medycznych

Specjaliści z branży medycznej poświęcili wiele lat nauki i praktyki w swoich zawodach, aby być najlepszymi i służyć pomocą innym. Wydaje się, że wprowadzanie w placówce programu do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej znacznie utrudni i spowolni ich pracę, jest to jednak kolejny krok rozwoju całego społeczeństwa, który nie może ominąć także branży medycznej. Znane są już e-Dzienniki w szkołach, e-Bilety komunikacyjne i e-Bankowość. Program do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej musi spełniać przede wszystkim funkcje takie jak:

 • intuicyjna rejestracja pacjenta z poziomu kalendarza;
 • w trakcie badania możliwość wykorzystania domyślnej lub indywidualnej karty wizyty;
 • dostępność aktualizowanych baz leków, możliwość wystawienia recept na leki refundowane i nierefundowane.
 • możliwość rejestracji pacjentów on-line oraz możliwość powiadamiania o wizycie poprzez system SMS.
   

Regulacje prawne i bezpieczeństwo

Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ustawa ta w art. 30 ust. 1 odwołuje się do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9.11.2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Natomiast definicję Elektronicznej Dokumentacji Medycznej wyjaśnia ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Sprawne, intuicyjne i szybkie działanie bez zbędnych instalacji, obciążania sprzętu komputerowego, wynajmu powierzchni na dodatkowe serwerownie, przechowujące wrażliwe dane medyczne pacjentów to główne zalety programu do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Działanie w technologii „SaaS” (praca w chmurze) to przewaga gromadzenia danych pacjentów nad formą papierową i innymi rodzajami elektronicznego gromadzenia danych. Konieczność wynajmu serwerowni, w których gromadzone są wrażliwe dane, w przypadku „SaaS”, nie jest potrzebne. Podobnie jest ze zużyciem sprzętu komputerowego, na który zakupuje się licencje programowe. Rezygnacja ze standardowych programów instalacyjnych zmniejsza koszty prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, jak również poprawia jakość zabezpieczeń. Dane w Medfile® EDM są szyfrowane na dyskach w serwerowniach kilku krajów Unii Europejskiej, dzięki którym jako administrator placówki nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo wrażliwych informacji o pacjentach pacjentów.

 

Zapraszamy do lektury niezależnej recenzji programu Medfile® EDM i zapoznania się z funkcjami programu: Recenzja Programu do gabinetu Medfile